Current Board Members

Animal Shelter Advisory Board

  • Tony Hera, City Official Police Department Chief Captain
  • Amy Potter Losh, Animal Organization Representative
  • Dr. Elizabeth Robinson, State Licensed Vet
  • Kim Schoolcraft, Shelter Representative
  • Loretta Anderson, At-Large Member
  • Karl Wankowicz, At-Large Member
  • Stacey Warner, At-Large Member
  • Staff Liaison: Animal Control Supervisor
  • Council Ad Hoc: Dan Becker

Bay Area Houston Convention & Visitors Bureau (CVB)

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Bridget Bear, Hotel Representative
  • Pat Hallisey, Council Representative
  • Bryan Roller, City Representative

Bay Area Houston Economic Partnership

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Pat Hallisey, Council Representative
  • Scott Livingston, Economic Development Director, City Representative

Bay Area Houston Transportation Partnership

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Greg Gripon, Council Representative

Civil Service Commission

  • Lori Patsch
  • Mark A. Smith
  • Larry Watts
  • Janet Shirley, Director of Human Resources and Civil Service, Staff Liaison
  • Keith Gross, Council Liaison


Clear Creek Watershed Steering Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Representative
  • David Johnson, Alternate

Dickinson Bayou Watershed Steering Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Hank Dugie, Representative
  • Peggy Zahler, Alternate

Ethics Review Board

  • David Bond
  • Cheryl Bordwine
  • Mike Cobb
  • Ruth Morrison
  • Rudy Salcedo
  • Bruce Weddell
  • 2 Vacant Positions
  • City Attorney, Staff Liaison

Finance Committee

  • Gabe Allen
  • Audrey Ayers
  • Tom Crews
  • Marc Elliott
  • Juan Guerrero
  • Gabriel Iverson
  • Paul Maaz
  • Hank Dugie, Council Representative
  • Nick Long, Council Representative
  • Allena Portis, Director of Finance, Staff Liaison

Galveston County Community Action Council, Inc.

Not a city board, but city appoints representative:

  • Helen Stewart Truscott, Representative

Galveston County Transit District

Not a city board, but city appoints representative:

  • Greg Gripon, Representative

The Historic Commission

  • Dave Hake
  • J'Nean Henderson
  • Daniel Henn
  • Elizabeth Hetico
  • Steph McDougal
  • Ric Pearson
  • Susan Pierce
  • Michael S. Hendershot, Ex Officio (Architect)
  • Kris Carpenter, Staff Liaison
  • Greg Gripon, Council Liaison

Hotel Occupancy Tax Advisory Board

  • Monica Hughes, Arts/Historic Preservation
  • Ronnie Richards, Arts/Historic Preservation
  • Lisa Howard, Business Representative
  • Cory Thomas, Business Representative
  • Robert Conaway, Hotel Representative
  • Kalpesh Patel, Hotel Representative
  • Bryan Roller, City Manager, or Designee
  • Hank Dugie, Council Liaison

Houston-Galveston Area Council (HGAC)

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Pat Hallisey, Representative
  • Larry Millican, Alternate

Houston-Galveston Area Council Transportation Policy Council

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Primary Voting Member
  • Hank Dugie, Alternate Voting Member

Houston-Galveston Area Council Technical Advisory Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Susan Oyler, Primary Voting Member
  • Fritz Kuebler, Alternate Voting Member

League City Clean & Green Committee

  • Penny Brockway
  • Mary Heard
  • Elizabeth Sears
  • Kim Swenson
  • 4 Vacant Positions
  • Heather McKnight, Staff Liaison

League City Transportation Committee

  • Shannon Hicks
  • Ed Poole
  • Evan Watkin
  • Peggy Zahler
  • 2 Vacant Positions
  • Larry Millican, Council Member
  • Christopher Sims, Staff Liaison

Library Board

  • Haley Beyer
  • Tommy Frankovich
  • Leslye Mize
  • Kathleen Nenninger
  • Joyce Zongrone
  • Jenny Brewer, City Librarian, Staff Liaison
  • Todd Kinsey, Council Member, Ad Hoc

Parks Board

  • Joanna Dawson
  • Vaness Hamilton
  • Sandra Kelly
  • Sebastian Lofaro
  • Garet L. Nenninger
  • Yvonne Tibai
  • Jay Williams
  • Chein Wei, Director of Parks and Cultural Services, Staff Liaison
  • Larry Millican, Council Liaisons

Planning & Zoning Commission

  • Pamela Arnold
  • Gene Bindhammer
  • Mike Lee
  • Tedd Olkowski
  • Edward Poole
  • Annette Ramirez
  • Douglas W. Turner
  • George Turski
  • Kris Carpenter, Staff Liaison
  • Ex-Officio Members: City Engineer, City Attorney
  • Larry Millican, Council Liaison

Section 4B Industrial Development Corporation

  • Laddie D. Howard 
  • Howard L. Jones
  • William Kent
  • Ross Richardson
  • John B. Towner
  • James Waguespack
  • Michael White
  • Chien Wei, Director of Parks and Cultural Services, Staff Liaison
  • Mayor Hallisey, Council Liaison

Southeast Texas Housing Finance Corporation

Not a city board, but city appoints representatives:

  • E. Rusty Vidrine

Public Improvement District Number One

Tax Increment Reinvestment Zone Number One Board meets in its capacity as Public Improvement District Number One Board.

  • City Appointee - Kiara Gradney
  • City Appointee - Lisa Howard
  • City Appointee - Teresa Kumelski
  • City Appointee - Darius Mistry
  • City Appointee - Lynn B. Watkins
  • County Appointee
  • State Representative representing area or designee
  • State Senator representing area or designee
  • Staff Liaison - Allena Portis, Assistant Director of Finance
  • Ad Hoc - Larry Millican, Council Member

Tax Increment Reinvestment Zone Number Two - Victory Ranch

  • City Appointee - Robert Barfield
  • City Appointee - Greg Gripon
  • City Appointee - Norma Ramos
  • City Appointee - Ryan Searle
  • City Appointee - Russell Tidwell
  • County Appointee
  • School District Appointee
  • Staff Liaison - Allena Portis, Director of Finance

Tax Increment Reinvestment Zone Number Three - Centerpointe

  • City Appointee - Terrell Culpepper
  • City Appointee - Hank Dugie
  • City Appointee - William Kent
  • City Appointee - Tim C. Kropp
  • City Appointee - Dee Scott
  • City Appointee - Donald Wadyka
  • County Appointee
  • Staff Liaison - Allena Portis, Director of Finance

Tax Increment Reinvestment Zone Number Four - West Oak

  • City Appointee - Bowie Campbell
  • City Appointee - Travis Campbell, Jr.
  • City Appointee - Javier Morales
  • City Appointee - Maria G. Morales
  • City Appointee - Norma Ramos
  • City Appointee - Scott Short
  • County Appointee
  • State Representative representing area or designee
  • State Senator representing area or designee
  • Staff Liaison - Allena Portis, Director of Finance

Zoning Board of Adjustment

  • Kathleen Benoit
  • Tamra Gann-Curry
  • Michael Hendershot
  • Paul Lopez
  • Russell Miller
  • Michael Dalke, Alternate Number 1
  • Robert Kline, Alternate Number 2
  • Staff Liaison - Mark Linenschmidt
  • Council Liaison - Nick Long